MOPS Chełmża

jesteśmy po to aby pomagać

Szkoła Rodzica

,,Szkoła Rodzica"- dla rodzin objętych asystenturą w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży.

,,Szkoła Rodzica" powstała w 2013 roku z inicjatywy asystenta rodziny, Pani Anny Lewandowskiej-Jopp. Jest to samopomocowa grupa wsparcia dla rodzin, które pracują z asystentem rodziny. Obecnie pracuje dwóch asystentów z trzydziestoma rodzinami. Celem spotkań jest rozwijanie umiejętności wychowawczych poprzez dostarczanie wiedzy z zakresu specyfiki funkcjonowania dziecka oraz rozwój kompetencji rodzicielskich.

Asystent rodziny raz w miesiącu zaprasza na spotkania gości, którzy reprezentują różne instytucje i środowiska w celu przybliżenia podopiecznym, gdzie i do kogo mogą się zwrócić w razie zaistniałej potrzeby.

Rodziny nawiązują między sobą relacje, wymieniają się doświadczeniem życiowym, przepisami kulinarnymi. Bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach.

Asystent rodziny zaobserwował pozytywne zmiany w zachowaniu tych osób. Stały się bardziej otwarte, życzliwe, wiedzą gdzie mogą uzyskać niezbędne informacje. Również dzieci przychodzące na zajęcia nawiązały ze sobą przyjaźnie. Wspólnie organizujemy dla nich spotkania tematyczne oraz imprezy okolicznościowe: Dzień Dziecka, zakończenie lata, Andrzejki, Bożę Narodzenie, Wielkanoc.